REPORT: Dělníci pomáhali Kotlebovi vstoupit do parlamentu
1. března 2016 Poprad, Kežmarok, Levoča, Bytča, Prešov, Spišská Belá, Spišská Teplica a Pováží. To jsou města, městečka, vesnice a oblasti, které jsme se svými kamarády ze Slovenska, z Ľudové strany Naše Slovensko (ĽSNS), objeli a pomáhali jim v předvolební parlamentní kampani.
Dělnickou stranu sociální spravedlnosti (DSSS) reprezentovali kromě mě také předseda MO DSSS Olomouc Alois Tvardek, předseda MO DSSS Ostrava Petr Borna a člen MO DSSS Strakonice Josef Skopec. Po příjezdu do Žiliny byla naše skupina rozdělena na dvě části, aby naše pomoc byla co nejúčinnější a nejefektivnější.
Kampaň ĽSNS je založena na mítincích a besedách s předsedou strany Marianem Kotlebou po celém Slovensku, a také na roznosu propagačních předvolebních materiálů do schránek. A právě toto byla naše práce. Poctivě obejít každý panelák, stavení, a do každé schránky hodit leták a předvolební noviny. V mrazivém, ale slunečném podtatranském počasí jsme mohli pozorovat obrovské odhodlání a vůli našich slovenských kamarádů uspět v parlamentních volbách a prosadit vlastenecké myšlenky na parlamentním poli.
Já osobně jsem roznášel letáky s krajským prešovským předsedou ĽSNS Milanem Mazurkem, který vede celý kraj, který svojí prací, příkladem a nasazením rozhýbal k politické aktivitě. Proč vstoupil do politiky po boku Mariana Kotleby mě řekl: „Chci, aby mladí lidé zůstávali na Slovensku, aby zde měli takovou práci, aby nemuseli odcházet do zahraničí. Současná vláda se stará jen o svá koryta. Když vstoupíme do parlamentu, tak současné vládní politiky poženeme k odpovědnosti za rozkradené Slovensko. Neštěstím Slovenska je jeho členství v Evropské unii, která celou zemi zavedla do područí cizího velkokapitálu.“
Poznali jsme, jak těžkou pozici mají vlastenci vůči vládnímu SMERU, který ovládá všechny mocenské struktury a k volební kampani využívá ohromné množství financí, jejichž zdroj je mnohdy značně pochybný. Vládní strana po celém Slovensku vylepila 3500 velkoplošných billboardů a ĽSNS jich za prostředky svých členů instalovala 60. I tak je to velký posun oproti minulým volbám, kdy neměli jediný billboard. Všechny předvolební materiály ĽSNS byly vytištěny za peníze členů a sympatizantů, kteří se na kampaň skládali po drobných částkách. I všichni ti, kdož s námi jezdili, to dělali ve své dovolené a benzín si platili ze svého. A právě v tom jsem spatřoval největší devizu celé kampaně. Odhodlání, poctivost a neústupnost v názorech. SMER vede kampaň penězi, ĽSNS srdcem.
Skutečnou tvář slovenské parlamentní kampaně ze strany SMERU jsme poznali v Prešově, kde se ve sportovní hale konal „smerácký“ mítink. Součástí haly byla i hotelová škola. I když je na Slovensku zakázáno používat školy k politické kampani, tak na dveřích školy byly přilepeny plakáty vládních poslanců. Krajský úřad je zřizovatelem škol v kraji a vládne tam zástupce SMERU, tak jaký problém… SMER se na nic neohlíží. Dlužno poznamenat, že župan Kotleba ve svém kraji toto nedělá, školy ke své propagaci nepoužívá. To by bylo křiku z vládních médii o zneužívání škol ze strany extremistů…
Daleko před zahájením mítinku se začaly na parkoviště sjíždět autobusy, které přivážely účastníky shromáždění z vesnic, kde vládne „smerácký“ starosta. Úloha nás a slovenských kamarádů byla držet transparenty upozorňující na vlastizrádnou vládně - parlamentní politiku a rozdávání letáků příchozím. Před halou byly hostesky s koláčky a kávou pro příchozí, ale byly brzo odvolané dovnitř, protože se zjistilo, že nabídly i „kotlebovcům“. Příchozí si letáky brali, ale mnozí zpracovaní vládní masáží nám spílali a blahořečili premiéra Fica. Nemusím připomínat, že i když to byl běžný předvolební mítink, tak bylo všude spoustu policistů a agentů SIS (slovenská obdoba české BIS). Focení, zapisovaní espézetek. Však to známe i z našich akcí. Přesto došlo k zádrhelu v „smeráckém“ soukolí. Z jednoho autobusu vystoupila skupina vesnických dobrovolných hasičů a ti byli po začátku shromáždění vyvedení pořadateli, protože v sále skandovali „Kotleba, Kotleba“.
Prešovskou akcí naše mise skončila a loučili jsme se slovenskými kamarády s pocitem dobře vykonané práce a s přesvědčením, že 5. březen 2016 bude dnem, kdy Marian Kotleba se svými členy vstoupí do slovenského parlamentu hlavním vchodem. Rovněž se ukázalo, jak blízké jsou si strany DSSS a ĽSNS. A to je jen dobře.
Jiří Štěpánek, výkonný místopředseda DSSS
Fotogalerie: